Strona główna / „Falowiec”. Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka
„Falowiec”. Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka
"Falowiec"
Piątek 27.11.2020 Godz. 17:00 - 17:42

Tytułowy „falowiec” to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych w świecie, budynek mieszkalny. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu. Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku.

Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich. Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo “zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas”.

„Falowiec”

Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce. Staje się świadkiem najważniejszych wydarzeń tego okresu, choć sam jeszcze ich nie przeżył, bo w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975.

Rozmowa z reżyserem, Jakubem Pączkiem:

 

Sztuka Moniki Milewskiej otrzymała wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS.

Spektakl uhonorowany został nagrodą dziennikarzy i nagrodą za tekst dramatyczny na Teatroteka Fest 2019 oraz nagrodą na WorldFest Independent Film Festival w Houston (USA).

Trailer:

TWÓRCY:

AUTORKA TEKSTU: Monika Milewska,
REŻYSERIA: Jakub Pączek,
PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus,
ZDJĘCIA: Jacek Kędzierski,
SCENOGRAFIA: Agnieszka Bąk,
KOSTIUMY: Karolina Bystrowska,
MONTAŻ: Paweł Laskowski,
MUZYKA: Piotr Maciejewski,
DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksandra Pniak, Aleksander Musiałowski,
KIEROWNIK PRODUKCJI: Paweł Mantorski,
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

CZAS TRWANIA: 42’00”
ROK PRODUKCJI: 2018

OBSADA:

Janusz Chabior (Inżynier)
Mariusz Jakus (Funkcjonariusz SB)
Łukasz Simlat (Miotk)
Marta Malikowska (Baba, Lekarka)
Andrzej Mastalerz (Chłop, Facet, Redaktor)
Magdalena Grąziowska (Córka)
Grzegorz Mikołajczyk (Sąsiad Fotograf)

O reżyserze:

Jakub Pączek – ur. 1984. Absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zrealizował szereg filmów krótkometrażowych według własnych scenariuszy, m.in. Pralka, Najlepsze kąski na wagonach, Strona A oraz Rolls of Identity. Za reżyserię trzydziestominutowego debiutu fabularnego 128. Szczur otrzymał m.in. nagrodę na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2017 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film kinowy Reakcja łańcuchowa. Dla Teatru TV wyreżyserował spektakl Reytan. Druga strona drzwi, którego był także współautorem.

Zobacz również: