Współczesny widz, żyjący w świecie ruchomych obrazów, jest przyzwyczajony do pewnej jakości przekazu i – prezentując spektakl teatralny w sieci – koniecznym jest, aby jego przeniesienie było na najwyższym poziomie technicznym i realizacyjnym, pozwalającym w pełni docenić walory artystyczne przestawienia scenicznego.
Dostępność technologii video sprawiła, że współcześnie wszystkie teatry rejestrują swoje przedstawienia, zwykle na potrzeby wznowień i archiwizacji, ale czasem też z przeznaczeniem do publicznej prezentacji – w sieci, lub na pokazach z publicznością.
Jakie warunki muszą być spełnione, aby taka rejestracja w jak najpełniejszej formie prezentowała przedstawienie teatralne? Jakiego użyć sprzętu? Ile potrzeba kamer i jak je rozstawić? Co ze światłem i dźwiękiem? Czy rejestracja z kamerami na widowni jest najlepszą formą zapisu przedstawienia? Jaki sprzęt jest potrzebny i jak przygotować się do realizacji „na żywo”?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć w czasie warsztatu prowadzonego przez Dariusza Pawelca realizatora telewizyjnego, współtwórcy wiele przeniesień teatralnych realizowanych przez Teatr Telewizji. Ma na swoim koncie współpracę z min. Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Warlikowskim, Janem Englertem, Krzysztofem Jasińskim, Leszkiem Raczakiem, Janem Klatą.
Na bazie przedstawień zrealizowanych przez Teatr Telewizji przedstawione będą różne formy przeniesień – często wykraczających poza prostą rejestracje, a tworzących nową wartość estetyczną pozwalającą w maksymalny sposób przenieść idee i sensy przedstawienia teatralnego na zapis video.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Dariuszem Pawelcem poprzez zapisy.
Zapisy prowadzi pani Anna Huth z Uniwersytetu Śląskiego. Mail: anna.huth@us.edu.pl