Strona główna / Interpretacje / Aktualności / „Parawan”. Recenzja słuchowiska konkursowego
„Parawan”. Recenzja słuchowiska konkursowego
23/11/2022

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją słuchowiska Teatru Polskiego Radia „Parawan”, które zostanie zaprezentowane w środę 23 listopada o godz. 12 w Teatrze Bez Sceny.

Inteligenta portret własny

„Parawan” Andrzeja Strzeleckiego to autoironiczny portret własny polskiego inteligenta.

W swojej komedii Strzelecki z czułością, ale i dystansem, pochyla się nad losem biednego polskiego inteligenta, który nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości lat 90. Rzecz rozbija się nawet nie o zmiany polityczne, a bardziej o rewolucję zachodzącą w polskim społeczeństwie, rewolucję, za którą polski inteligent nie nadąża – „nowe wypiera zewsząd stare”, a on wciąż „w przeszłości tapla się jak w mule”.

Jak na polskiego inteligenta przystało Bohater Strzeleckiego jest niedzisiejszy, rozmemłany, to człowiek o kiepskim zdrowiu, bez szczęścia do kobiet, rozpamiętujący swe niepowodzenia. Pod postaciami: samochodu, seksu, posiadłości z basenem, pistoletu, konta w banku i paszportu – stanowiących wyobrażenie Bohatera o kapitalizmie – pukają do jego drzwi przemiany, które przyszły uczynić lepszym jego życie. Nazywany wprost niepoprawnym frajerem, bohater Strzeleckiego nie tylko nie może odnaleźć się w nowych okolicznościach, jest też zdziwiony, że innym przychodzi to bez większych problemów.

W „Parawanie” pełno także polskich mitów i stereotypów. Przy wódeczce spotykamy: ułożonego Niemca, pijanego Rosjanina oraz bogatą Amerykankę. Towarzyszą im „nasze”, polskie widma, prezentujące narodowe wady i kompleksy. A Bohater tylko marzy: „gdyby tak skryć za parawanem powiek te wszystkie świata głupoty”.

Radiowa wersja „Parawanu” w reżyserii Rafała Zawieruchy jest pierwszą inscenizacją niereżyserowaną przez Andrzeja Strzeleckiego. Zawierucha nie odciął się jednak od realizatorskiego dziedzictwa po Strzeleckim – w słuchowisku bierze udział cała obsada ostatniej inscenizacji Parawanu, zrealizowanej przez Strzeleckiego w Teatrze Miejskim w Lesznie w 2019 roku. I to słychać w tym spektaklu – słychać próby, przygotowania, zagrane razem spektakle i spędzone wspólnie godziny. Aktorzy są tutaj świetnie zgranym zespołem, jest między nimi energia i chemia, jest lekkość i swoboda w żonglowaniu nastrojami.

Dzięki sprawnej reżyserii Zawieruchy oraz sprawdzonemu zespołowi „Parawan” w Teatrze Polskiego Radia jest przyjemną rozrywką, nie tylko dla inteligentów.

Anna Wróblowska

Tekst pochodzi z Gazety Festiwalowej nr 3 XXI INTERPRETACJI

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: