21/10/2018
Od początku lat 90. – a nawet i wcześniej – Teatr Polskiego Radia przygotowywał słuchowiska związane z niezwykle ważną datą naszej najnowszej historii – 11 listopada 1918 roku. Narodowe Święto Niepodległości jest dziś świętem państwowym o znaczeniu wyjątkowym. Dlatego też podczas 19. Festiwalu Interpretacje, który rozpocznie się zaledwie dzień po uroczystych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Polsce, zaprezentujemy zestaw pięciu słuchowisk, których scenariusze w większości oparte są na materiałach dokumentalnych. Słuchowiska przedstawiają najważniejsze postaci i wydarzenia jesieni 1918 roku i lat walki o kształt II Rzeczpospolitej.
1. Andrzej Sowa, Krzysztof Szwed: „Komendant niezłomny”
Słuchowisko biograficzne poświęcone postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Scenariusz napisany przez dziennikarzy radiowych nie jest tylko suchym zestawieniem dokumentów. Autorzy budują pełnowymiarowe postaci bohaterów, a reżyser i aktorzy tworzą rzeczywistość pełnowymiarowego słuchowiska
2. Andrzej Sowa: „Listopad”
Słuchowisko przedstawiające najważniejsze polityczne wydarzenia związane z procesem ogłoszenia niepodległości Polski w listopadzie 1918 roku. Scenariusz napisany przez dziennikarza radiowego specjalizującego się w tematyce historycznej. Jest to audycja dokumentalna, gdzie najważniejsze treści zawarte są w słowach oficjalnych dokumentów, listów, pamiętników, relacji prasowych, natomiast ich uwiarygodnienie sytuacyjne i psychologiczne jest dziełem aktorów i reżysera. Słuchowisko rozwija się w rytmie dzieła radiowego z kulminacją akcji i rozwiązaniem.
3. Wojciech Brodnicki: „W drodze do Wersalu”
Słuchowisko o Romanie Dmowskim. Słuchowisko biograficzne, wykorzystujące dokumenty (wspomnienia, biografie, listy itp.), aby zbudować obraz postaci jednego z najważniejszych uczestników procesu odrodzenia Polski.
4. Krystyna Broll-Jarecka: „Argument ostateczny (odc. 1–4)”
Walka o granice Polski po roku 1918. Czteroczęściowe słuchowisko dokumentalne pokazujące jeszcze inną formę radiowego teatru opowiadającego o wydarzeniach historycznych. Ramy opowieści tworzone są przez Narratorów, którzy otwierają kolejne wątki i wprowadzają historyczne postaci, które słowami dokumentów przedstawiają kolejne etapy powstań śląskich i historyczną rolę Wojciecha Korfantego. Jest to najstarsze słuchowisko, jakie przedstawiamy (nagranie z 1979 roku).
5. Zygmunt Tempka-Nowakowski: „Gałązka rozmarynu”
Słuchowisko według popularnej w ostatnich latach Polski międzywojennej sztuki pióra znanego dziennikarza i aktora – sławiącej Legiony i ich wodza. Przedstawia wydarzenia związane z werbunkiem do Legionów w Kielcach i z bitwami Pierwszej Brygady. Dramat został napisany przez uczestnika wydarzeń. Zygmunt Tempka-Nowakowski w 1914 roku wstąpił do Legionów. Po powrocie z wojny zaczął robić błyskawiczną karierę aktorską. W latach 1926–1929 był aktorem i dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1930 roku był stałym felietonistą
„Ilustrowanego Kuryera Codziennego”. Od 1939 roku na emigracji – jego głos znali słuchacze Radia Wolna Europa.
Więcej TUTAJ
Janusz Kukuła
Kategoria:
Aktualności