Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Dzieci z bagażem doświadczeń. O filmie dokumentalnym „Casting”
Dzieci z bagażem doświadczeń. O filmie dokumentalnym „Casting”
14/11/2018 Magdalena Synoradzka

Kiedy student reżyserii katowickiej szkoły filmowej Michał Chmielewski ma za zadanie zrealizować ostatnią scenę z filmu „Ojciec chrzestny”, postanawia zaangażować do ról aktorów nieprofesjonalnych. Twórca organizuje przesłuchania w miejscowym domu dziecka. Przy okazji tego wydarzenia Klaudia Kęska, również będąca studentką reżyserii na tym samym wydziale, realizuje równolegle dokument ukazujący całe przedsięwzięcie.

„Casting” to obraz, w którym przeplatają się sceny realizacji projektu z wypowiedziami młodych aktorów. Nie brakuje scen zabawnych, jak i tych onieśmielających widza szczerością głównych bohaterów opowiadających o swoim życiu. Klaudii Kęsce udało się stworzyć film, który zmusza do refleksji już podczas projekcji.

Z jednej strony widzimy na ekranie zachwycone i zaangażowane w proces twórczy dzieci, a z drugiej małych ludzi, którzy jako świetni obserwatorzy mówią o swoich przykrych, nierzadko trudnych przeżyciach związanych z biologicznymi rodzicami. Dokument ten posiada zarówno zabarwienie komediowe, jak i ważne, osobiste przemyślenia. Interesujący pomysł na stworzenie sceny z kultowego filmu, z udziałem naturszczyków, zmienił się w dającą do myślenia interakcję z młodymi aktorami, mającymi naprawdę spory bagaż doświadczeń jak na osoby w tak młodym wieku.

Magdalena Synoradzka
Tekst pochodzi z „Gazety na Interpretacje” nr 3

Środa, 14 listopada 2018 roku, Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. św. Pawła 3, godz. 11.30

 

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: