13-11-2016 KATOWICE XVIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZTUKI REŻYSERSKIEJ INTERPRETACJE INTERPRETACJE 2016 WRĘCZENIE NAGRÓD I LAURU KONRADA LAUR KONRADA DLA JANUSZA OPRYŃSKIEGO ZA SPEKTAKL "PUNKT ZERO: ŁASKAWE" W WYKONANIU AKTORÓW TEATRU PROVISORIUM Z LUBLINA WRĘCZA WICEPREZYDENT KATOWIC MARIUSZ SKIBA FOT - ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC © ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC +48602108563 mail: areklawry@interia.pl www.areklawrywianiec.com
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” to jeden z nielicznych festiwali teatralnych w Polsce organizowanych z myślą o reżyserach. Organizowany jest w Katowicach od 1998 roku. W listopadzie 2018 roku, po przerwie w 2017, odbędzie się jego XIX edycja.
Festiwal przez 15 edycji był dedykowany młodym reżyserom, którym nie minęło więcej niż 15 lat od debiutu. Spektakle tylko tych twórców mogły być brane pod uwagę przez selekcjonerów, którzy układali program konkursu. Początkowo w rywalizacji o Laur Konrada startowały także spektakle teatru telewizji (do 2006 roku).
Regułą stało się, że Festiwal zaczynał i kończył się spektaklem mistrzowskim, wyreżyserowanym przez wybitnego twórcę polskiej sceny. Zwykle też ci mistrzowie zasiadali w pięcioosobowym, zmieniającym się co rok jury, złożonym z twórców, aktorów, pisarzy i znawców teatru.
Każdy z jurorów dysponował mieszkiem z 10 tys. złotych. Wręczał go następnie podczas finału reżyserowi, którego spektakl ocenił najwyżej. „Laur Konrada”, czyli główną nagrodę Festiwalu upamiętniającą wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego zdobywał ten twórca, który otrzymał nagrody od co najmniej trzech jurorów. Jurorzy ogłaszali swoje indywidualne decyzje po ostatnim spektaklu publicznie. Dodatkowy mieszek z 10 tys. zł, ufundowany przez marszałka województwa śląskiego, trafiał do laureata nagrody publiczności.
Pierwsza edycja Festiwalu „Interpretacje” odbyła się w 1998 roku w Katowicach. Od tego czasu Festiwal miał miejsce w Katowicach co roku, z jedną przerwą w 2004 roku. Laur Konrada przyznano 16 razy. Dwie edycje – w roku 2000 i 2010 – nie przyniosły rozstrzygnięcia.
Dotychczasowymi laureatami Festiwalu byli: Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk (dwukrotnie), Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska (dwukrotnie), Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber, Monika Strzępka i Janusz Opryński.
W latach 1998-2002 i 2007-2008 Dyrektorem Artystycznym Festiwalu był Kazimierz Kutz, zaś w latach 2003-2006 oraz 2009-2013 funkcję tę pełnił Jacek Sieradzki, pomysłodawca formuły przeglądu.
W latach 2014-2016 Dyrektor Artystyczną była Katarzyna Janowska, która zaproponowała nową formułę „Interpretacji”. Zniesiono granicę wiekową dla reżyserów, którzy mogą przystąpić do konkursu (wcześniej zapraszano do rywalizacji reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 15 lat wstecz). Do konkursu dopuszczone zostały również spektakle reżyserów, którzy byli już w posiadaniu Lauru Konrada. Dlatego też dwukrotnymi zdobywcami statuetki są: Remigiusz Brzyk i Maja Kleczewska. Również przez te trzy edycje spektakle zapraszane na katowicki Festiwal dobierane były według obowiązującego hasła – klucza (w 2014 motywem przewodnim była „Wolność”, rok później – „Tożsamość”, a dwa lata temu – „Przemoc. Stop”). W 2014 roku zmieniony został także termin „Interpretacji” – odbywają się one w listopadzie, a nie jak to bywało wcześniej – w marcu.
W 2016 roku odbyła się ostatnia edycja festiwalu według formuły zaproponowanej przez Katarzynę Janowską. Przestała ona tym samym pełnić obowiązki Dyrektora Artystycznego. W 2017 festiwal się nie odbył – XIX edycja została przeniesiona na listopad 2018. Od tego czasu festiwal zmienił formułę na biennale, czyli odbywać się będzie co dwa lata (jubileuszowa, XX edycja odbędzie się więc w 2020 roku).
Dyrektorem Artystycznym, który zaproponował nowy regulamin Festiwalu jest Ingmar Villqist, reżyser i dramaturg, kurator wielu wystaw i historyk sztuki. Najważniejszą zmianą zaproponowaną przez nowego Dyrektora jest przywrócenie go młodym reżyserom. Pod uwagę przez selekcjonerów do konkursu głównego brane są pod uwagę spektakle twórców, którzy debiutowali nie później niż 10 lat temu (przed 2014 rokiem było to 15 lat).
Zniesiono też hasło-klucz. Dodatkowo, podczas festiwalu będą przyznane też osobne nagrody reżyserowi spektaklu Teatru TV i reżyserowi słuchowiska radiowego (po jednej nagrodzie). Zaplanowano również pasmo wydarzeń towarzyszących poświęconych reżyserii m.in. projekcje filmów reżyserów katowickiej „filmówki” oraz konferencję naukową o reżyserii.
Selekcjonerami spektakli do konkursu głównego, razem z Ingmarem Villqistem, są krytycy teatralni Wojciech Majcherek i Roman Pawłowski (zostali oni zaproszeni do współpracy jeszcze przez Katarzynę Janowską).
Organizatorem festiwalu jest Miasto Katowice oraz Katowice Miasta Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
XIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w nowej formule biennale i z odświeżonym regulaminem odbędzie się w dniach 12-18 listopada 2018 roku w Katowicach.