Konrad Swinarski
Krzysztof Miklaszewski, rocznik 44, jest jednym z ludzi, którym teatr wiele zawdzięcza. Decydująca jest jego działalność na rzecz rejestracji i rzetelnej dokumentacji ludzi związanych z tą sztuką. Wystarczy wspomnieć chociażby popularny cykl telewizyjny „Twarze teatru”, przypominany na antenie Telewizji Kraków w 2005 roku.
Pierwszy odcinek został poświęcony Annie Polony. Było to 19 stycznia 1974 roku na antenie dopiero co powstałego II Programu Telewizji Publicznej. Wtedy Polony była debiutantką wchodzącą w dorosłe życie artystyczne. Ten wybór miał na celu przeciwstawienie się dominacji aktorów związanych z warszawskimi scenami. Miklaszewski konsekwentnie przez kolejnych 50 odcinków pokazuje autorski cykl biografii aktorów wtedy „prowincjonalnych”. Ten wyjątkowy zapis stanowi znaczący element historii teatru w Polsce.
Wśród nazwisk „pocztu prowincjonalnych aktorów” znajdowały się takie postaci jak Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Trela, Maria Zbyszewska. To tylko podkreśla wyjątkową wrażliwość na talent aktorów w tamtym czasie niezwiązanych ze stolicą.
Należy wspomnieć, że Miklaszewski nie tylko był silnie związany z telewizją przez realizację wielu innych autorskich cykli czy przez dochodzenie do wielu ważnych stanowisk, m.in. dyrektora krakowskiego Teatru Telewizji. Istotny był teatr. Miklaszewski z jednej strony pracował jako krytyk teatralny, scenarzysta, autor wielu adaptacji scenicznych, a z drugiej był współpracownikiem Tadeusza Kantora i aktorem w Teatrze Cricot 2.
„Lot” powstał na przełomie 2000 i 2001 roku. Należy podkreślić, że jest to pierwszy polski film dokumentalny, który podsumowuje dzieło teatralne Konrada Swinarskiego. Czas jego premiery nie był przypadkowy. Wtedy to mijało ćwierć wieku od tragicznej śmierci patrona festiwalu w katastrofie lotniczej nieopodal Damaszku. Miklaszewski był odpowiedzialny za realizację tego dokumentu, ale także za scenariusz. Zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Stawowczyka, a lektorem był Zbigniew Łuczyński, którego głosem wypowiadane były monologi wewnętrzne Swinarskiego.
Niedziela, 18 listopada 2018 roku, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Scena kameralna, ul. Warszawska 2, godz. 12