Strona główna / Interpretacje / Aktualności / „Wycinanka z Szymborskiej”. Recenzja słuchowiska konkursowego
„Wycinanka z Szymborskiej”. Recenzja słuchowiska konkursowego
Słuchowisko5
25/11/2022

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją słuchowiska Teatru Polskiego Radia „Wycinanka z Szymborskiej”, które zostanie zaprezentowane w piątek 25 listopada o godz. 12 w Teatrze Bez Sceny.

Światu trzeba poezji

Aleksandra Głogowska wraz z towarzyszącymi jej aktorkami w zaledwie 40-minutowym słuchowisku Wycinanka z Szymborskiej przypomniały nam wszystko to, za co kochamy zmarłą przed dziesięciu laty noblistkę: za prostotę, umiejętność wyrażenia nieuchwytnego oraz za poczucie humoru.

Ten radiowy spektakl został poskładany z wybranych przez Głogowską wierszy Szymborskiej z różnych okresów jej twórczości, z cytatów z noblowskiego odczytu Poezja i Świat, a także z wypowiedzi noblistki na temat poezji i poetów, własnej twórczości, ale też życia. Słowa poetki czytają, a raczej inscenizują cztery znakomite aktorki, przedstawicielki różnych pokoleń: legendarna

Irena Jun oraz nieustępujące jej w talencie: Dorota Landowska, Katarzyna Dąbrowska i Zuzanna Saporznikow. W spektaklu wykorzystano także archiwalne nagrania Szymborskiej czytającej własne wiersze.

Ta rozpisana na pięć głosów partytura tworzy pełen ciepła, lekko sentymentalny, lecz niepozbawiony ironii portret kobiety, poetki, ale także samej poezji i życia po prostu. Portret, niczym tytułowa wycinanka, rzucający światło na wybrane etapy, momenty w życiu kobiety: od dzieciństwa, przez młodość chmurną i durną, wiek dorosły, aż po dojrzałość, zmierzch życia i śmierć. Ze słuchowiska wyłania się także portret Szymborskiej – poetki, jej stosunek do poezji i poetów, ale przede wszystkim niesamowity dystans – do siebie, swojej twórczości, otaczającego świata i życia jako takiego.

Głogowska i zaproszone aktorki mieszają głosy, czasy i przestrzenie, a jednocześnie tworzą spójny, przepełniony prostotą i czułością, koncert na cześć kobiety, poetki, tworzą symfonię dla życia i poezji. Symfonię podkreślającą magię w najzwyklejszych przejawach codzienności, choć, jak mawiała sama poetka: „w języku poezji gdzie każde słowo się waży, nic już zwyczajne i normalne nie jest”.

W tworzeniu tego poetyckiego obrazu dźwiękowego pomaga opracowanie muzyczne (również autorstwa Aleksandry Głogowskiej), improwizacjami na saksofonie podkreślające nastrój tej poetyckiej wycinanki.

Warto zanurzyć się w świat stworzony w Wycinance z Szymborskiej i doświadczyć odrobiny poezji w mistrzowskim wykonaniu, zwłaszcza w aktualnej rzeczywistości.

Anna Wróblowska

Tekst pochodzi z Gazety Festiwalowej nr 5 XXI INTERPRETACJI

 

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: